Ugostitelje od 1. siječnja 2013. očekuje fiskalna kasa

Od 1. siječnja iduće godine, dakle, za nešto manje od dva mjeseca, svi ugostitelji morat će koristiti fiskalne kase te proći takozvanu fiskalizaciju. Odnosno uskladiti se s novim zahtjevom Porezne uprave s kojom će morati biti na stalnoj internetskoj vezi i u koju će u realnom vremenu stizati informacija o svakom izdanom gotivinskom računu. Dakle, poreznici će znati za svaku naplaćenu kavu te točno tko ju je od osoblja naplatio, prenosi Novi list.

Ideja novog sustava fiskalnih kasi, koje su već uvedene primjerice u Srbiji, je smanjenje utaje poreza (u Ministarstvu financija su, naime, došli do računice kako se u ugostiteljstvu dnevno prijavi u prosjeku oko 600 kuna prometa) te veća transparentnost za goste, odnosno potrošače koji će u svakom trenutku kod Porezne moći provjeriti da li je račun evidentiran. 
 
Prema informacijama iz Porezne uprave, fiskalizacija se odnosi na plaćanja novčanicama i kovanicama, karticama, čekovima i drugim sličnim načinima plaćanja, osim plaćanja na transakcijski račun kod banaka. U dopisu koji su iz Porezne slali strukovnim udruženjima, stoji i kako su ugostitelji radi efiksnijeg nadzora prometa u gotovini, tako dužni od 1. siječnja osigurati internetsku vezu, prilagoditi naplatni uređaj, odnosno kasu, od Financijske agencije (FINA) nabaviti digitalni certifikat te prilagoditi sadržaj računa. Svaki će račun, naime, sadržavati i brojke računa koji svake kalendarske godine kreće od prvog tako da će Porezna uprava imati točan uvid koliko je računa u određenom razdoblju izdano. 
 
Digitalni certifikat, koji će ugostitelji dobiti u FINA-i, ustvari služi ako svojevrstan elektronički potpis na računu. 
 
 

 
 
Sve to stoji u prijedlogu novog Zakona koji još nije usvojen u Hrvatskom saboru, no prošao je prvo čitanje, a Porezna je uprava na svojim internetskim stranicama objavila i demo verziju novog programa koji budući obveznici fiskalizacije već sada mogu isprobati. 
 
Sve to, međutim, u praksi ostavlja mnogo nedoumica i otvorenih pitanja, ali i onog najvažnije – nove troškove za ugostitelje koji i bez toga muku muče s brojnim davanjima te zbog krize smanjenim prometom. 
 
U Obrtničkoj komori Primorsko-goranske županije tako su istakli kako je iz ovog strukovnog udruženja zatraženo da se odobri prijelazno  razdoblje za primjenu i uhodavanje novog sustava, no od toga za sada ništa. 
 
   – Kako nema informacija da bi se moglo odobriti prijelazno razdoblje, ugostitelji se moraju pripremati za 1. siječnja. Od tada, naime, fiskalizacija vrijedi za srednja i velika trgovačka društva, te za ugostitelje, bez obzira jesu li registrirani kao trgovačko društvo ili obrt. Međutim, među ugostiteljima i dalje ima mnogo pitanja. Naime, u prijedlogu zakona nisu definirane točne tehničke karakteristike fiskalne kase. U praksi danas dio ugostitelja ima kao kase računala, no još ima onih s mehaničkim kasama. Ne zna se ni koji program se mora instalirati ni da li se može koristiti kao operativni sustav DOS ili računalo treba imati Windowse. 
 
 

 
 
Upitna je i pokrivenost internetskim vezama. Ponovno se tako pokazuje da su najmanji najugroženiji. Jer dogodit će se da netko tko dnevno ima 200-ak kuna prometa mora za novu kasu platiti oko 10.000 kuna. Tražili smo da se dio tog troška subvencionira, međutim bez odgovora, rekao jeŽeljko Dimitrić , tajnik županijske Obrtničke komore te dodao kako će se kod FINA-e trebati akreditirati (zatražiti digitalni certifikat) sami ugostitelji, koji računalni program moraju nabaviti samo kod informatičkih firmi koje će od FINA-e također biti certificirane za njihovo uvođenje. 
 
Inače, nove fiskalne kase bi, prema prijedlogu zakona, trebali izbjeći tek takozvani mali obveznici fiskalizacije, odnosno obrtnici kojima se dohodak i porez na dohodak utvrđuje u paušalnom iznosu. Za njih se tako ne zahtijeva izdavanje računa putem elektroničkih fiskalnih kasa, već oni ovjeravaju u Poreznoj upravi posebnu knjigu računa označenu rednim brojevima iz koje se izdaju računi. Na taj način mali obveznici fiskalizacije ipak provode fiskalizaciju na način da izdaju račune na ovjerenim računima, ali nemaju dodatne troškove nabave uređaja i softvera. Iz knjige računa, račun će izdati i ostali ugostitelji ako padne internetska veza ili se pokvari kasa.
 

U Poreznoj upravi upozoravaju kako ugostitelji koji se ne budu na vrijeme pripremili, neće od 1. siječnja nadalje moći nesmetano raditi. Ukoliko se utvrdi da nakon roka ugostitelj nije uveo novi način kontrole izdanih računa, može računati na to da će porezni inspektori zapečatiti prostor dok se ne plati kazna od 1.000 do čak pola milijuna kuna.

 
Fiskalne blagajne ne odnose se na prodaju karata ili žetona u putničkom prometu, ulaznica, na tržnicama, novina i dnevnog tiska, vlastitih poljoprivrednih proizvoda, proizvoda i usluga u poštanskom prometu, potom na zaprimanje uplata za sudjelovanje u igrama na sreću i zabavnim igrama, prodaju putem prodajnih automata, pružanje bankarskih usluga te na ostvareni promet evidentiran preko mjernih instrumenata poput onih za električnu energiju, plin, vodu, telefon i slično. 
 
(preuzeto: Novi list)