Zoran Maržić ostao bez naknade štete za Terminal

Iako je u gradnju zgrade Putničkog terminala u Rijeci investirano oko 24 milijuna kuna, ona bi ovog ljeta mogla ostati zaključana za putnike jer je trenutno otvoreno samo prizemlje zgrade, gdje se nalazi i prodajno mjesto Jadrolinije. Prostor na katu je nedostupan zbog sporenja i međusobnih tužbi između Lučke uprave Rijeka i tvrtke Dulcis Vita u vlasništvu Zorana Maržića , prenosi Novi list.

U tom sporu dogodilo se nekoliko važnih momenata u posljednjih nekoliko tjedana. Nad tvrtkom Dulcis Vita 14. svibnja otvoren je stečajni postupak na temelju potraživanja i po prijedlogu Lučke uprave Rijeka te je za stečajnog upravitelja imenovan Boris Debelić. Gotovo istovremeno Ministarstvo pomorstva, prometa i infrastrukture odbilo je žalbu tvrtke Dulcis Vita na odluku o oduzimanju koncesije od strane Upravnog vijeća Lučke uprave Rijeka. 

Prvi je problem krivo odabrana lokacija terminala, koji zbog toga ima premali gaz, a istovremeno je previše udaljen od autobusnog i željezničkog kolodvora. Od odgovornosti za izbor te lokacije sada svi peru ruke, bilo da je u pitanju Grad Rijeka ili Lučka uprava. Istovremeno, zgrada na korijenu lukobrana u stvari nikada nije ni bila zamišljena s primarnom funkcijom sadržaja za putnike, već ju je Zoran Maržić uz odobrenje Lučke uprave pretvorio u elitni restoran i noćni klub.

Dugoročno se ta koncepcija pokazala nerentabilnom, a time i neodrživom investicijom, iako je Maržić najveći dio vremena radio a da uopće nije plaćao koncesiju. Kad se uzme u obzir da je na novu obalu od otvaranja Putničkog terminala privezan jedan jedini crusier koji je došao u Rijeku jer zbog bure nije mogao pristati na Rabu, jasno je da su građani Rijeke od cijele investicije na terminalu imali malu ili nikakvu korist.

Ovaj slučaj otvara sad sljedeće pitanje: da li će Terminal ostati zatvoren do daljnjega ili će ga netko preuzeti? Kao i uvijek, vrijeme će dati odgovor.

(preuzeto: Novi list)