Obilježavanje 100-godišnjice izgradnje opatijskog lungo-mare

Pet idiličnih večeri za redom održavao se zabavni program „Večer u Portiću. Molić je postao pozornica, a more i barke scenografija. Do ideje za ovakvom manifestacijom došlo je kada je planirana promocija četverojezične brošure „Hrast, Quercia, Oak, Eiche“ posvećene hrastovima na Lungomaru, a kada je energični Šajeta gradskim vlastima predložio da bi se takve večeri mogle održavati čitavih mjesec dana.

Vrlo brzo je njegova zamisao prihvaćena, na radost svih Opatijaca i opatijskih zaljubljenika. Šajeti su se pridružili njegovi prijatelji koji su, kako on tvrdi, spremni umrijeti za umjetnost: profesori Osnovne i srednje glazbene škole „Tarla“ iz Opatije sa svojim učenicima, koji su održavali  tematske večeri – večer harmonike, večer gitare, večer pjevanja. Preko video-walla prikazivane su  svake večeri i fotografije opatijskih fotografa, a bila je tu izložena i mala izložba ”Opatijskih suvenira – Lungo mare” Marine Prijatelj.

Zadnje večeri, u petak 9. rujna, - večeri koju Šajo naziva „the best of“,  u Opatiskom portiću su sudjelovali pjesnici i pjevači koji su pjevali i čitali poeziju posvećenu „bajnome gradu“. Tako su tu zapjevali Le Salpe, Dule, Danijel Načinović, Beti Jurković i Šajeta. Stihove su čitale pjesnikinje opatijske Čakavske katedre: Marija Trinajstić, Marina Česen, Rajka Jurdana. Kako glavni organizator Šajeta kaže, nastojalo se da na Opatijskom portiću bude zastupljena domaća opatijska umjetnost. On objašnjava kako se pokazalo da ljeti ljudi najviše vole domaću glazbu, a također mnogi dolaze i radi čakavske poezije.

Odaziv posjetitelja bio je vrlo velik. Šajeta u šali govori da je na reklamu potrošeno čitavih 10 kn, jer se nastojalo ljude obavijestiti o manifestaciji uglavnom usmenom predajom, ali i Radio Rijekom  i Novim listom. Mada Šajo kaže da je želio napraviti par skandala kako bi se našli na naslovnicama žutoga tiska, ipak se sve zadržalo na skromnoj reklami, a što se na kraju i pokazalo jako dobrim.

Možemo samo zaključiti da je zamisao ovakve manifestacije itekako kulturološki značajna jer ona ističe važnost portića – lučice za Opatiju i sve njene građane. Program „Opatijski portić“ je i posvećen obilježavanju  stote godišnjice izgradnje opatijske šetnice – lungo mare. Ne samo da Lungo mare ima veliko značenje za sve Opatijce, već i za svakog posjetitelja Opatije koji neizostavno prošeće uz more,  a koji zadobije utisak najljepše šetnice na svijetu.

U portić je prigodno pozvana i gospođe Jelene Jendrašić, koja je privukla posebnu pažnju. Naime, ona je kiparu Zvonku Caru 1956. g. bila model za modeliranje opatijskog kipa ”Djevojka s galebom”. S pravom je opatijski gradonačelnik Dujmić primjetio da je ona zasigurno najfotografiranija žena u povijesti Opatije! Svakako treba istaknuti da su  program svih večeri puni energije i ljubavi prema „biseru našega mora“, vodili Marijana Zorić i Dražen Turina - Šajeta.

Pa, vidimo se i dogodine u opatiskom portiću!

(autor članka: Tatjana Udović)