kolumna: 10 stvari koje ne smijete reći DJ-u

I ja imam Windows media player, jesam li i ja DJ?

Sve češće na facebook profilima viđamo ekipu koja u svojem imenu nosi ekstenziju 'deejay', a da niti ne zna što je to zapravo taj 'deejay'. Osim što nose nevjerojatno glupa imena (najčešće toliko seljački nadimak da negdje pročitam njegovo ime sigurno ne bih ušla unutra), ali eto. On je deejay. Novonastala gospoda vjerojatno su tri puta u životu nabasala na program Virtual DJ, jedini prijelaz bio mu je stišavanje pjesme dok prebacuje na drugu, otkrio je i Soundcloud gdje je uploadao svoj super mix koji je nazvao "J*beno dobar mix by DJ Cile'' i sada siluje svoje frendove na facebooku svojim novim mixom. I to nekoliko puta dnevno.

 

Kako je zapravo nastao DJ-ing? (ovo je kopirano sa Wikipedije, a mi relativno vjerujemo istoj, pa vam prenosimo informacije od tamo)
Na Božić davne 1906. godine Reginald Fessenden iz Kanade, testirajući novi opremu, poslao u eter ljudski glas. Signal je uhvatio brod na Atlantiku, a Largo iz Hundelove opere Xerxes bila je prva stvar u eteru. Tako je Fesseden postao prvi svjetski DJ, premda mu to nije bila namjera. Kao zabavljači publike, DJ-i se prvi put pojavljuju u Drugom svjetskom ratu, kada su bili zaduženi za zabavu vojnih postrojbi. Početkom 50-ih godina svijet su ugledale prve singlice, odnosno 45 RPM (rounds per minute, mjera za brzinu gramofonskih ploča) 7-inčne gramofonske ploče, koje su bile detonator razvoja i popularnosti gramofonske, a time i glazbene industrije. U zadnjih 20-ak godina, DJ-i su postali neizostavan pojam koji se veže uz digitalnu glazbu, s obzirom na to da su upravo oni najzaslužniji za njenu svjetsku popularizaciju.

 

Eto, ukratko da znate. DJ Cile, Mile, Duško, Slavko i ostala ekipa možda ipak shvati da DJ-ing nije samo kratkotrajno korištenje Virtual DJinga, već za to treba puno više truda.

 

A sada, donosimo vam 10 stvari koje nikako ne biste trebali govoriti klupskom DJ-u (naravno, Duško i Cile nisu ubrojeni u ovu kategoriju, a možda i jesu, sve ovisi o vrsti kluba).

 

1. Sviraj nešto dobro!

Nešto dobro? Zaboravio si reći: nešto što je MENI dobro. Stoga, uvijek kada dođeš negdje budi spreman na kompromis i ne dolazi sa takvim upadicama kod DJ-a. Jer ono što je tebi dobro, nekome je loše i obrnuto. Upravo kao i kod hrane, nekome je burek od sira savršen, dok je nekome odvratan.

2. Sviraj nešto s 'ritmom'!

A inače svira nešto bez ritma? Logična stvar je da se u klubovima puštaju pjesme pune ritma, a tvoja percepcija ritma je nešto sasvim deseto. I budi siguran da ti taj tvoj ''ritam'' neće uvažiti.

3. Ne znam čija je stvar, ali ide ovako nekako...

I tada počneš pjevati DJ-u. Oni vas svesrdno mole da im ne pjevate, jer osim što moraju podnositi zadimljeni prostor i opasne razine decibela tokom cijele noći, ne trebaju im još i vaši milozvuci. Ne gnjavite ih svojom interpretacijom pjesme koju ste čuli u petak na kanalu 900 i išlo je "tr trtr la la bum bum".

4. Tu stvar hoće svi čuti!

A vi ste na brzinu proveli anketu u klubu pa ste kao pravi 'predstavnik stanara' došli moliti DJ-a upravo tu pjesmu. E pa, žao nam je, glasanje je nepravomoćno. Upravo onako kao kada se glasalo Štimac vs. Marković!

5. Svi će plesati ako to pustiš!

Ti znaš! Evo jedna osoba neće, a to je DJ.

 

 

6. Poševit ću ako to pustiš

Kako si romantičan, nafilao si trebu da ćeš kod DJ-a naručiti pjesmu... krasno! E pa dragi moj, kupi cijeli album i trpaj cijeli mjesec. A između ostalog, DJ nema znak jednakosti kraj riječi Caritas.

7. Da si odmah to pustio!

Jedina osoba koja može tražiti DJ-a da nešto pusti odmah je ona osoba koja plaća DJ-a, a možda čak niti ona. Šefe, ovdje nisi šef.

8. Šta imaš od mjuze?

Ovo je kao da tetu u pekari pitaš kakav kruh ima. Rađe se okreni u smjeru šanka, popij pivo, ohladi se. Jer sigurni smo da ti se ne sluša nabrajanje 8000 pjesama. A i DJ ti baš i neće nabrajati što sve ima, osim ako mu je smrtno dosadno, pa ni tada.

9. Daj j*bote, na ovo nitko ne može plesati!

Makar da jedna osoba pleše, tvoja teorija pada u vodu. A ukoliko vidiš da je plesni podij natrpan i u tvom kružoku ne pleše nitko, to ne znači da ideš dizati pobunu. Sačekaš pjesmu na koju ćeš plesati i svi sretni.

10. Moramo brzo ić ća, pusti to odmah!

Ako ćeš odmah otići nakon što DJ pusti pjesmu, zašto je onda DJ ne bi pustio posljednju, da ostaneš cijelu noć i potrošiš lovu?

Znači, da zaključimo gradivo.
DJ-i u noćnim klubovima uživaju jako malo poštovanja, od njih se očekuje da sviraju sve za svakoga. Nemoguće je zadovoljiti sve ljude uvijek, ali od DJ-a se ipak to očekuje.

Oni su DJ-evi, nemaju otvor za kovanice i nisu jukebox.

M. Begić