Zagrepčani po zabavu hrle u Beograd

Beograd ima sve, tvrde Zagrepčani koji vikendom krenu prema susjedstvu kako bi se dobro zabavili. Cajke, rock, alternativa, brojni kafići, zanimljiva ponuda – sve to ondje ih privlači.

 

Veliki broj mladih iz Zagreba sve češće svoje vikende provodi u srbijanskoj metropoli. Ondje idu gejevi, kažu, jer se bolje osjećaju, alternativci jer su im beogradski klubovi bolji, ljudi u potrazi za jazzom, sva moguća škvadra koja želi dobar provod.

 

"Nepoznat grad, ponuda odlična, osjećam se k’o kralj", kaže Damir, jedan od čestih posjetitelja.

 

Beograd za njega ima sve, Zagrebu, pak, puno toga nedostaje!

 

"Beograd ima otvorenu atmosferu, vrhunske klubove, žene. Noću gori. Ima 'rakiju bar', čak ima 'pire-restoran' u kojem se služi nekoliko vrsta pire-krumpira. U petak oko pet iza posla sjednemo u auto i za tri i pol sata smo tamo. Beogradska putnička agencija Gea organizira prijevoz kombijem. Njime smo često znali ići. Dođeš za manje od četiri sata. Oko tisuću i pol kuna potrošimo za jedan vikend. Naravno, možeš proći i jeftinije, ali mi ponekad obiđemo malo skuplje restorane. Sljedeća tri vikenda uslijedi zagrebačka hibernacija, pa opet Beograd", otkriva.

 

"Narodnjaci, cajke, njihova je autentična glazba i ne osjećaš se idiotom ako u tri ujutro nakon rock-večeri uživaš uz pjesme Cece i Dženana Lončarevića", pričaju mladi koji istovremeno posjetitelje zagrebačkih narodnjačkih klubova svrstavaju u "poseljačeni snobizam (polu)svijeta".

 

Mjesečno 600 Zagrepčana 'u susjedstvu'

 

Takva priča ponukala je i novinara Jutarnjeg lista na putovanje u susjedstvo. Tridesetdvogodišnja Jasmina otkrila mu je da škvadra odsjeda u Royalu, a ponekad i unajmi stan.

 

"Svaki dan imamo oko četrdeset noćenja, u prosjeku se zadržavaju dvije noći, to je oko 600 Zagrepčana mjesečno. Dolaze i poslovnjaci i vikend-partijaneri. Vikend turizam je u punom pogonu. Ali, i poslovnjake možete ubrojiti u partijanere, svi se oni raspituju za noćni život. Prošeću Skadarlijom, pa pravac splavi. Većinom me pitaju gdje su narodnjaci", kaže Nebojša Carić recepcionar u Royalu.

 

Brojnije od mladića su djevojke, dodaje. No, Zagrepčani, kaže, odsjedaju i u drugim hotelima.

 

Počinje se u Silikonskoj dolini

 

Beograđani izlaze van dva puta tjedno. Odakle im novca i snage ne zna se, ali oni ne sjede kod kuće. U tome ih odnedavno pokušavaju sustići i Zagrepčani.

 

Dio večeri vole provesti u elegantnom, nedavno otvorenom restoranu klubu Iguana na Savskom pristaništu gdje se služe najbolja vina, a svira najbolji jazz koji uživo izvode članovi orkestra nacionalne televizije.

 

Ipak, pravo zagrijavanje za noćni život počinje u Ulici Strahinjića bana koju Beograđani zovu Silikonska dolina.

 

Silikonska dolina ima lijepe lokale s romantičnim svijećama, ondje šeću sređene žene koje znaju što hoće, a može se vidjeti i pokoji dobro potkovani muškarac čiji BMW ili Mercedes SLK 230, iako parkiran nasred zebre, dežurni pauk nije ni pipnuo.

 

Splavi krcate!

Oko ponoći ekipa se seli u druge klubove po gradu ili na splavi koji su zaštitni znak Beograda i glavni razlog zbog kojega grad na vodi slovi za prijestolnicu zabave na Balkanu.

 

Ondje se može čuti sva vrsta glazbe: ex-yu glazba, r’n’b, rock, house, pop, techno, dance, alternativa i, dakako, narodnjaci. Bez obzira o kojoj je glazbi riječ, Beograđani vole živu svirku.

 

Splav H2O izgleda dobro k'o dva milijuna eura, koliko je u njega i uloženo. Klub je krcat, DJ za čistu desetku. Dečkima mlađima od 21 godinu ulaz zabranjen. Djevojke klinke? Mogu, dakako. Vrhunska atmosfera, svjetlosni efekti, go-go plesačice.

 

Susjedno Hrabro srce, narodnjački splav koji također bude dupkom pun. Koju godinu premlade, polugole klinke izvijaju su se oko štange.

 

 

Izvor: net.hr